2002/838
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Ægget”. Hvilestol med stel af helstøbt, profileret aluminium, drejefunktion. Sæde, sider og ryg betrukket med orange uld. Model 3317. Formgivet 1958. Udført hos Fritz Hansen.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Uld med pletter og smuds. Porøst skum.
Moderne kunst og design, 7. januar 2020
Vurdering
Hammerslag
24 bud