A. R. Penck (f. Dresden 1939, d. Zürich 2017)
“Schwarzer Adler roten Mann”. Sign. AR. Penck; titel på indramningens bagside. Mixed media på papir. Bladstørrelse 106×78.
Proveniens: Galleri Edition Copenhagen, København. Erhvervet hér af nuværende ejer.
Malerier, skulpturer og lydoptagelse med John Lennon, 28. september 2021