1503/​804

Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)

Tre thekander af stentøj, dekoreret med blå glasur. Forsynet med bambushanke beviklet med flet. To af kanderne sign. Alle udført og stemplet hos Saxbo. H. inkl. hank 13. - 31. (3)

Alm. alders- og brugspatina. Største thekande med repareret låg og et lille afslag i tud. Mellem thekande med enkelte uregelmæssigheder i glasuren.

Moderne kunst og design, 13. januar 2015

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK

3.000 DKK
(Autobud) 2.900 DKK
2.900 DKK
(Autobud) 2.700 DKK
2.600 DKK
2.200 DKK
(Autobud) 2.100 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK