2041/96
"Musselmalet Helblonde”. Frugtkurv af porcelæn, dekorerede i underglasur blå med forgyldt staffering. Den kongelige Porcelainsfabrik, 19. årh. H. 8,5. Diam. 18,5.
Minimal fordybning i glasuren indvendig.
Ældre malerier, møbler og varia, 5. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag