1847/​27

Hans Nicolaj Hansen (f. København 1853, d. sst. 1923)

Portræt af en cockerspaniel “Bella”. Sign. monogram 1919. Olie på lærred. 70×80.

Proveniens: ABR auktion 198, 1966, nr. 73.

Udstillet Charlottenborg 1920, nr. 208.

Én lap på bagsiden. Krakeleringer. Behov for rensning.

Ældre malerier og møbler, 19. november 2018

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

4.400 DKK

(Autobud) 4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK