Hans Nicolaj Hansen (f. København 1853, d. sst. 1923)
Portræt af en cockerspaniel “Bella”. Sign. monogram 1919. Olie på lærred. 70×80.
Proveniens: ABR auktion 198, 1966, nr. 73.
Udstillet Charlottenborg 1920, nr. 208.
Én lap på bagsiden. Krakeleringer. Behov for rensning.
Ældre malerier og møbler, 19. november 2018