2149/​578

Cathinka Olsen, Frederik August Hallin (f. København 1868, d. sst. 1947)

Jo Hahn Locher, Frederik August Hallin (f. 1876, d. 1960)

Kgl. P., Frederik August Hallin

Edith Sonne, Frederik August Hallin (f. 1910, d. 1993)

Seks miniaturevaser af stentøj, heraf tre med skraverede motiver i relief. Vase med jernglasur. Sign. J804I76, Kgl. P. H. 5. To vaser med hhv. rødbrun og okkerbrun glasur. Sign. FAH, B&G. Udført hos Bing & Grøndahl. H. hhv. 5,5 og 5,7. Let firsidet vase med mørk brun harepelsglasur. Sign. Sonne. Udført og stemplet hos Saxbo, Denmark. Udført 1950–1968. H. 4,9. Rund vase med enkelte bladmotiver i relief, dekoreret med transparent mat glasur over hvid stentøjsmasse. Sign. Jo, 769, B&G. Udført og stemplet hos Bing & Grøndahl. H. 7. Rund vase med talrige bladmotiver i relief. Sign. monogram CO, 2317. Udført og stemplet hos Bing & Grøndahl. H. 7,9. (6)

Frederik August Hallin vase med et lille afslag på øverste kant.

Moderne kunst og design, 7. december 2021

Vur­dering

4.000–5.000 DKK

Hammerslag

5.000 DKK

22 bud

(Autobud) 5.000 DKK
5.000 DKK
(Autobud) 4.800 DKK
4.600 DKK
(Autobud) 4.400 DKK
4.200 DKK
(Autobud) 4.000 DKK
3.800 DKK
(Autobud) 3.600 DKK
3.400 DKK
(Autobud) 3.200 DKK
3.000 DKK
(Autobud) 2.900 DKK
2.800 DKK
(Autobud) 2.700 DKK
2.600 DKK
2.500 DKK
2.400 DKK
2.300 DKK
2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK