Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Yderst sjældent sæt på fire lave skalstole med stel af kirsebær, ryg beklædt med formbøjet, lamineret Wawonafinér skåret af masret californisk kæmpefyr. Sæde samt forside af ryg betrukket med lys grøn uld. Formgivet 1950. Udført ca. 1950 hos snedkermester Ludvig Pontoppidan. (4)
Proveniens: Indleveret sammen med lot nr. 914 og 1020.
Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs udstilling på Kunstindustrimuseet 1950.
Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 3, s. 152–153.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: design@bruun-rasmussen.dk
Design, 26. september 2019