L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)
“Gadeparti fra Nyhavn. Venstre Side set fra Kongens Nytorv”. Sign. L. A. Ring 1884. Olie på lærred. 49×63.
H. Chr. Christensens fortegnelse over L. A. Rings malerier nr. 24.
Litteratur: Peter Hertz: “Maleren L. A. Ring”, omtalt side 118 og afbildet s. 119.
Proveniens: Grosserer Magnus Christensens dødsboauktion 1931 nr. 73, fabrikant Peter Thomsens samling, dennes auktion Kunsthallen 167, 1950 nr. 34. Bruun Rasmussen auktion 658, 1999 nr. 189, afb. s. 61.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 30. maj 2017