2439/549
Severin Hansen Jr. (f. 1936, d. 2020, Møbeldesigner)
“Bridgelampe”. Standerlampe af bøg på trepasfod med afbryderknap i bunden. Forsynet med plisseret skærm af akryl. Udført hos Haslev Møbelsnedkeri. H. 155.
Litteratur: “Bygge og Bo”. 16. årgang. Efterår 1950. Hæfte 2–3.
Almindelig brugsslitage. Ridser og mærker. Mindre huller i skærm. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 24. september 2024
Vurdering
Hammerslag
13 bud