1712/1701
Et sæt på ni dækketallerkener af sølv, fane med perlekant. Stemplet Hammer, antagelig for Harald Hammer. Danmark 20. årh. Vægt 4479 gr. Diam. 28,2 cm. (9)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. To bunde med gravering.
Varia, 23. marts 2017
Vurdering
Hammerslag