2413/​521

Jean René Gauguin (f. Paris 1881, d. København 1961)

“Bølgernes Leg”/“La Ronde”. Figurgruppe af stentøj, dekoreret med grøn, mørkeblå, rosa og violet glasur på lysegrå base. Sign. R. Gauguin. Udført og stemplet hos Bing & Grøndahl. H. 48. L. 48.

Litteratur: “Jean René Guiguain 1881–1961 - sculpteur et ceramiste”, La Piscine - Musée d'art et d'industrie André Diligent, 2014. Tilsvarende skulpturer ill. i udstillingskatalog cat. 79 og 80 s. 98–99.

Enkelt mindre afslag i glasur ved bunden på bagsiden.

Moderne kunst og design, 26. marts 2024

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

20.000 DKK

20.000 DKK