2343/​320

Simon Simonsen (f. München 1841, d. København 1928)

Et landskab med en hyrdedreng, der holder hvil med sine dyr ved en stendysse. Sign. Simon Simonsen 1873. Olie på lærred. 104×183.

Lærredet er dubleret. Reparationer og retoucheringer. Små sømhuller langs kant. Områder med forrensning. Behov for let overfladerensning. Minimale krakeleringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 23. oktober 2023

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

8.500 DKK

8.500 DKK