2109/​97

I. L. Jensen, skole

Opstilling med ferskner bær og nødder i et fad på karm. Sign. Marie Lv. 1860. Olie på pergament. 28,5×37,5.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 546, 2005 nr. 691.

Kanter forstærket med lærred. Mindre krakeleringer og retoucheringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 1. marts 2021

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

3.600 DKK

3.600 DKK
3.400 DKK
(Autobud) 3.200 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK