Peder Mønsted (f. Grenaa 1859, d. Fredensborg 1941)
Udsigt over Nysted by og Ålholm Slot. I forgrunden blomstrende rosenbuske. Sign. P. Mønsted 1905. Olie på lærred. 90×150.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 763, 2006 nr. 2081 afb. Bruun Rasmussen auktion 776, 2007 nr. 1402, afb.
Malerier og tegninger, 30. november 2021