Jean Robert Ipousteguy (f. Dun-sur-Meuse 1920, d. Paris 2006)
“Le Cadavre”. Sign. Ipousteguy 60–61. Patineret bronze. Unika. H. 8, B. 27, D. 17.
Udstillet: Louisiana 1967 og 1975. Udstillet: Galerie Birch, København, 1967, gengivet i kataloget. Proveniens: Galerie Claude Bernard, Paris. Proveniens: Galerie Birch, København. Proveniens: Dansk privatsamling. Erhvervet fra ovenstående.
Malerier, skulpturer og grafik, 9. juni 2021