Per Kirkeby (f. København 1938, d. sst. 2018)
Komposition. Sign. på bagsiden Per Kirkeby 1981. Olie på lærred. 116×95.
Litteratur: Ane Hejlskov Larsen: “Per Kirkeby Malerier 1978–1989”, Aarhus 2015, kat. M 451, gengivet side 368. Proveniens: Galerie Jerome, København.
Malerier og skulpturer, 6. juni 2017