1532/1501
Et sæt på 12 Sevres desserttallerkener af porcelæn, dekoreret i farver med blomsterbuketter og blomstergrene, fliget fane med takket guldkant. Bunde mærket med blåt sammenslynget L-mærke omkransende årsmærke R eller S. Frankrig 1770–1771. Diam. 22 cm. (12)
To tallerken faner med gennemgående hårrevne (den ene med V-formet hårrevne), en tallerken med lille afslag på bundkant. Guldkant med slitage.
Varia, 6. august 2015
Vurdering
Hammerslag