1532/​1501

Et sæt på 12 Sevres desserttallerkener af porcelæn, dekoreret i farver med blomsterbuketter og blomstergrene, fliget fane med takket guldkant. Bunde mærket med blåt sammenslynget L-mærke omkransende årsmærke R eller S. Frankrig 1770–1771. Diam. 22 cm. (12)

To tallerken faner med gennemgående hårrevne (den ene med V-formet hårrevne), en tallerken med lille afslag på bundkant. Guldkant med slitage.

Varia, 6. august 2015

Vur­dering

18.000 DKK

Hammerslag

11.500 DKK

11.500 DKK
(Autobud) 11.000 DKK
11.000 DKK
10.500 DKK