1946/517
Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)
Armstol med stel af valnød, sæde og ryg med bordeaux og mørkt møbelstof. Model 109. Designet 1946. Udført og mærket hos Onecollection/House of Finn Juhl.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Udstillingsmodel.
Moderne kunst og design, 12. november 2019
Vurdering
Hammerslag