1843/7
Peder Mønsted (f. Grenaa 1859, d. Fredensborg 1941)
Vinterlandskab med kirke og bondekone. Sign. P. Mønsted, Stenløse 1920. Olie på lærred. 43×55.
Lærredet er dubleret. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier og møbler, 22. oktober 2018
Vurdering
Hammerslag