2139/936
Jens Peter Dahl-Jensen (f. Nibe 1874, d. København 1960)
Figur af stentøj i form af næsehorn, dekoreret i brunlig glasur. Sign. Dahl Jensen. Bing & Grøndahl, mærket C 945. H. 17.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre afslag på ene øre. Udfyldning af brændingsrevne, antageligt hidrørende produktionen.
Moderne kunst og design, 28. september 2021
Vurdering
Hammerslag
16 bud