2012/​315

Hjalmar Matthiessen (f. Fredericia 1880, d. Frederiksberg 1955)

Landskab med hvide skærmplanter ved Horsens Fjord en gråvejrsdag. Sign. monogram 1909. Olie på lærred. 49,5×74.

Lærred bør strammes op. Talrige, mindre krakeleringer. Retoucheringer. Behov for let overfladerensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 16. marts 2020

Vur­dering

1.500 kr

Hammerslag

550 kr

(Autobud) 550 kr
500 kr
320 kr
300 kr
(Autobud) 290 kr
280 kr
250 kr