Foto endnu ikke klar
880/​665

Erik Thommesen (f. København 1916, d. 2008)

“Kvinde”. Sign. Erik 1955. Egetræ. H. 84.

Litteratur: Poul Vad: “Erik Thommesen”, København, 1964, pl. 42. Litteratur: Henning Jørgensen: “Værkfortegnelse” i “Billedhuggeren Erik Thommesen”, Holstebro Kunstmuseum, Kunsthallen Brandts Klædefabrik & Bornholms Kunstmuseum, 2001, kat. 174 samt figur 38, gengivet i farver s. 68. Proveniens: Købt direkte af Erik Thommesen i 1960 i hans hjem og atelier i Blistrup. Senere nedarvet gennem familien.

“Fra begyndelsen af 1950'erne fik Erik Thommesens produktion en udpræget egalitet. Vel var der stadig forskel på mere eller mindre væsentlige værker, men de ungdommelige prøvelser og eksperimenter var et tilbagelagt stadie, blindgyder ligeledes. Erik Thommesen ved, hvad han vil, og han finder vej til at udtrykke det ... På flere måder udtrykkes fællesskabet, kærligheden og medmenneskeligheden skulpturelt, hvad der kan sanses i grundrytmen og den vækstfyldte form, ligesom forskellen mellem kvindelige og mandlige former bliver tydelig. De første har mere runde former og blide, sensuelle overgange mellem planer og formmasser, mens de mandlige er stærkere rejste med strunk, viril kraft indesluttet i den organiske form”. (Henning Jørgensen: “Det menneskelige er det personlige” i “Billedhuggeren Erik Thommesen” s. 38.)

Moderne malerier og skulpturer, 25. september 2018

Vur­dering

100.000–125.000 DKK

Hammerslag

85.000 DKK