1545/843
Tysk kunstner, 20. årh.s. begyndelse
Bronze skulptur i form af ung pige, på grønlig marmor base. Stemplet W.u.C. Plassmann, Köln. H. 14.
Fremstår med alderspatinering.
Moderne kunst og design, 3. november 2015
Vurdering
Hammerslag