2416/​138

Samling på fem grønlandske figurer af fedtsten, udskåret i form af sæler, fabeldyr og moder med barn. Delvist sign. hhv. D.K., og ? Jessen. 20. årh. H. 2,5–12. (5)

Moder med barn med reparation ved barnets fod. Ene fabeldyr med reparation.

Ældre malerier, møbler og varia, 15. april 2024

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag