911/​946

Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961)

Rund, skulpturel vase af stentøj med gennembrudt dekor i form af træer. Dekoreret med grågrøn glasur med gråhvide elementer. Sign. Salto, 1937. Kgl. P. H. 13,7–13,9. Diam. maks. 9,5.

Proveniens: Redaktør Kai Svarres private kunstsamling.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.

Moderne design og kunsthåndværk, 8. december 2022

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

24.000 DKK