911/946
Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961)
Rund, skulpturel vase af stentøj med gennembrudt dekor i form af træer. Dekoreret med grågrøn glasur med gråhvide elementer. Sign. Salto, 1937. Kgl. P. H. 13,7–13,9. Diam. maks. 9,5.
Proveniens: Redaktør Kai Svarres private kunstsamling.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne design og kunsthåndværk, 8. december 2022
Vurdering
Hammerslag