1327/​511

Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)

“Kaminstolen”. Armstol med stel af bejdset bøg med krydssprosser under sæde. Dybthæftet ryg samt sæde betrukket med mørkegul uld. Model BO 59. Formgivet 1946. Udført hos Bovirke.

Litteratur: “Finn Juhl Memorial Exhibition” Japan, ill. s. 132.

Brugsslitage, ridser og mærker. Betræk med slitage, smuds og pletter.

Moderne kunst og design, 2. juli 2013

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

13.000 DKK

13.000 DKK
(Autobud) 12.500 DKK
12.000 DKK
(Autobud) 11.000 DKK
10.500 DKK
(Autobud) 10.000 DKK
9.500 DKK
8.500 DKK