2425/​7526

Carl Bloch (f. København 1834, d. sst. 1890)

Portræt af Samuel Frederik Bætzmann (1841–1913). Sign. C. B. 1861. Bly og sepia på papir. Bladstørrelse 25×18. Uindrammet.

For besigtigelse, kontakt venligst personalet i Lyngby.

Udstillet: Nivaagaards Malerisamling, “Venskabsportrætter fra Rom”, 2016, kat. nr. 2, omtalt s. 19, afb. s. 19. Brigham Young University Museum of Art, “Lasting Impressions: Etchings and Drawings by Carl Bloch”, 2018.

Proveniens: Circolo Scandinavo / Skandinavisk Forening i Rom (Inv. nr. A 2).

Den norske journalist og forfatter Samuel Frederik Bætzmann opholdt sig i Italien fra 1860–63, hvor han, sideløbende med studier i historie og æstetik, skrev artikler i Illustreret Nyhedsblad. Han arbejdede som bibliotekar og sekretær i Skandinavisk Forening og bevægede sig blandt samtidens store litterære personligheder, bl.a. Henrik Ibsen (1828–1906) og Bjørnstjerne Bjørnson (1832–1910). Bætzmann vedligeholdt kontakten til Italien gennem hele livet, og blev efter sin hustrus død opmuntret af ungdomsvennen Bjørnson til at vende tilbage til den evige stad. I et brev fra Rom skriver Bjørnson: ”Kjære Bætz. Nu skal du komme hit ned. Nu skal du vende tilbake til begynnelsen!...”. Bætzmann var bosat i Rom fra 1908 frem til sin død i 1913.

Monteret på pap. Papiret er gulnet en smule. Fugtpletter.

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

25.000 DKK

10 bud

25.000 DKK
(Autobud) 24.000 DKK
23.000 DKK
(Autobud) 21.000 DKK
20.000 DKK
(Autobud) 10.500 DKK
10.000 DKK
(Autobud) 3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK