2414/​557

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

“Den spanske stol”. Et par armstole af massiv eg, sæde og ryg udspændt med patineret cognacfarvet kernelæder. Model 2226. Formgivet 1958. Udført og mærket hos Fredericia Stolefabrik. (2)

Litteratur: Arne Karlsen, “Møbler tegnet af Børge Mogensen”, ill. s. 84–85.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Læder med patina. Skjold på den ene stol

Moderne kunst og design, 2. april 2024

Vur­dering

50.000 DKK

Hammerslag