1820/1714
Stort tysk mekaniske musik vægur, orgelpibeværk med én stiftvalse, skive af bemalet og forgyldt træ, skive af bemalet metal. 18. og 19. årh. Senere vægkonsol af metal, 20. årh. H. 68. B. 42. D. 33.
Der gives ingen garanti for værkets funktion. Fremstår med alders- og brugsslitage. Pendul, tre lodder og optræksnøgle medfølger. Væguret er antageligt sammensat af forskellige dele.
Varia, 17. maj 2018
Vurdering
Hammerslag
40 bud