2433/62
Sekskantet piedestal af rigt udskåret og bejdset træ, stamme i form af dreng, trepasfod med muslinger. 18./19. årh. H. 81. Diam. 49.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Pyntelister mangler. Løs i samlingerne.
Vurdering