Foto endnu ikke klar
846/​741

Sonia Delaunay (f. Gradizsk, Ukraine 1885, d. Paris 1979)

“Rythme Couleur, No. F. 1248”. Sign. Sonia Delaunay 1965; nummereret i rødt på rammens bagside F.1248. Gouache på papir. Lysmål 56×76.

Værkets ægthed er bekræftet af Mr. Richard Riss. Certifikat fra Mr. Jean Louis Delaunay og Mr. Richard Riss medfølger.

Proveniens; Galerie Hybler, København. Proveniens: Henry Schmidt, København. Proveniens: Privatsamling, Danmark.

The work comes with a loan request from Musée d'Art Moderne de la Ville de Paris, to include the work in their Sonia Delaunay retrospective exhibition, Fall 2014. The exhibition will travel to Tate Modern, London in 2015.

Moderne malerier og skulpturer, 4. marts 2014

Vur­dering

250.000 DKK

Hammerslag

420.000 DKK