2416/80
Fransk konsolur af forgyldt og patineret bronze, urhus dekoreret med siddende kvinde. Hvidemaljeret urskive med sorte romertal. Værk med snoreophængt pendul. 19. årh. H. 37.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Krakeleringer på urskiven. Emaljereparationer på skiven. Pendul samt optræksnøgle medfølger.
Ældre malerier, møbler og varia, 15. april 2024
Vurdering
Hammerslag