1247/699
Lågskål af patineret bronce, yderside med riflet mønster i relief. Låg samt skålens indvendige del med grønpatineret overflade. Stemplet Tinos, Ægte Bronce, Made in Denmark. H. 13. Diam. 17,8.
Skålen indvendigt med pletter af blæk. Ridser, mærker samt brugspatina.
Moderne kunst og design, 20. november 2012
Vurdering
Hammerslag
28 bud