2444/​680

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“GE 1”. Daybed af massiv eg i to dele, justérbar ryg med beslag af metal. Løse hynder betrukket med lys, nistret uld. Formgivet 1954. Udført ca. 1960'erne hos Getama, stemplet herfra. H. 37. L. 123/183. B. 77. (2)

Litteratur: “Dansk Kunsthåndværk” nr. 5–6, 1955, pp. 90–91.

Alders- og brugspatina, bl.a. fra udendørs brug. Eg med ridser, mærker, buler og skjolder. Metaldele anløben og med rust. Fem fjedre mangler. Nye hynder i god stand - ingen anmærkninger.

I Lyngby
Vur­dering

25.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?