Skrin af træ, mangler låg, sider med skæringer af ben i form af sæler og mennesker. Østgrønland, 20. årh. L. 20,5 cm. B. 10,5 cm. H. 6,5 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Revner, mindre afslag på ben (hjørnet).
Grønlandsk kunsthåndværk - Mellem myter og mennesker, 5. oktober 2020
10 bud