Anna Ancher (f. Skagen 1859, d. sst. 1935)
Høstarbejdere på vej hjem i solnedgangens lys. Sign. A. Ancher. Olie på lærred. 51×57.
Udstillingsmærkat fra Charlottenborg på bagsiden.
På Statens Museum for kunst vises i øjeblikket en udstilling af Anna Anchers værker, her er en lignende høstscene er udstillet.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 1. december 2020