Ignati Pavlovich Sasikov (, Moskva)
Russisk vodkakop af forgyldt sølv, dekoreret med cloisonné emalje. Ignati Pavlovich Sasikov, utydelig datering, Moskva bymærke, lødighed 84. 19. årh.s slutning. Vægt c. 53 g. H. 4.
Proveniens: Den danske ejer stedmors forældre, Arne Hammer og hustru, Tatiana Hammer, f. Martinson. Arne Hammer arbejdede for Store Nordiske Telegrafselskab og boede i en årrække i Rusland før den russiske revolution. I Irkutsk mødte han russerinden Tatiana Martinson, som han giftede sig med, hvorefter de botsatte sig i Danmark. Her hørte Tatiana Hammer til den russiske kreds i København.
Minimal aldersslitage, bl. a. enkelte afslag på emalje
Russisk tema, 5. december 2019
27 bud