903/​27

Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)

Interiør fra dagligstuen på Kruuseminde med personer omkring bordet i lampelys. Sign. M. A. 9. 12. 11. Olie på lærred. 68 × 60. Valdemar Kleis ramme med mærkat.

Kruuseminde herregård ved Korsør var ejet af godsejer Alexander Bech, som Michael Ancher malede 1911, dette udstillet på Charlottenborg 1912 nr. 18. Det var tiltænkt som gave til den portrætteredes kone Josepha Vilhelmine Bech.

Udstillet: “Skagen i Herning”, Herning Kongrescenter, 2002, nr. 10.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 673, 2000, nr. 369 afb. s. 145. Bruun Rasmussen auktion 893, 2020 nr. 48.

Malerier og tegninger, 21. september 2021

Vur­dering

50.000–60.000 DKK

Hammerslag

45.000 DKK