1947/​301

Therkild Josefsen, Pavia Thorsen m.f.

Seks grønlandske figurer af udskåret fedtsten i form af fugle og eskimoer. Signerede. 20. årh.s slutning. H. 5–17. (6)

Mørk fugl med afslag på foden. En fugl med mindre afslag på næb. Ridser og mærker. Eskimo holdende bold med revner.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. november 2019

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag