Gunnar Nylund (f. Paris 1904, d. 1997)
Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
Knud Kyhn (f. Frederiksberg 1880, d. Farum 1969)
Et fad og en asiet af stentøj, dekoreret med glasurer i brunlige nuancer. Begge sign. GN. Udført og mærket hos Rörstrand, Sverige. H. 22. B. 20,4. Fad af stentøj, dekoreret med brun glasur. Sign. E.St.N. Udført og stemplet hos Saxbo. Diam. 21,5. Fad af stentøj, modelleret i let relief med dyremotiv, dekoreret med Sung glasur. Sign. monogram KK. Kgl. P. Diam. 24. (4)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Fadet fra Saxbo er 2. sortering.
Moderne kunst og design, 6. oktober 2020
11 bud