Per Kirkeby (f. København 1938, d. sst. 2018)
“Eremitagen”, efteråret 1964. Sign. på bagsiden Per Kirkeby med titel og årstal. Mixed media og collage på masonit. 27,5×40.
Litteratur: Ane Hejlskov Larsen: “Per Kirkeby Malerier 1957–1977”, København, 2002, nr. M 91. Udstillet: “Foreningen for Ung Dansk Kunst - Per Kirkeby”, Tilbygningen til Den Frie Udstillings Bygning, København, 2. - 12. januar 1965. Proveniens: Hr. Eyvind Christiansen, Danmark. Proveniens: Kunstneren Jens Peter Groth-Jensen (1918–2018), Søborg, Danmark.
Malerier, skulpturer og grafik, 10. marts 2021