2032/187
Figur af terracotta i form af mand, der bliver drillet af abe. Nummereret 1159 og mærket Wilhelm Schiller & Sohn. Tyskland 1880–1890erne. H. 32.5 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Abens hat, mandens næse restaureret, base og hat malet, paraply knækket spids. Mindre afslag.
Ældre malerier, møbler og varia, 3. august 2020
Vurdering
Hammerslag