1917/789
Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)
Bordlampe af diskometal støbt i kantet form med dråbeformet korpus. Stemplet monogram Just A. Denmark, dessin 1860. H. ekskl. fatning 27,5. H. inkl. skærmholder 48.
Slitage i patinering, primært på lampens øverste del.
Moderne kunst og design, 23. april 2019
Vurdering
Hammerslag
11 bud