1917/​789

Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)

Bordlampe af diskometal støbt i kantet form med dråbeformet korpus. Stemplet monogram Just A. Denmark, dessin 1860. H. ekskl. fatning 27,5. H. inkl. skærmholder 48.

Slitage i patinering, primært på lampens øverste del.

Moderne kunst og design, 23. april 2019

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

4.600 DKK

11 bud

(Autobud) 4.600 DKK
4.400 DKK
(Autobud) 4.000 DKK
3.800 DKK
3.600 DKK
3.400 DKK
(Autobud) 3.200 DKK
3.000 DKK
2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK