921/​27

L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)

“Aaløb gjennem grønne Marker med gule Kabelejer”. Frederiksværk. Sign. L.A. Ring 1901. Olie på lærred. 40×61.

H. Chr. Christensens fortegnelse over L.A. Rings malerier, 1910, nr. 458.

Udstillet: Statens Museum for Kunst & Randers Kunstmuseum, “L.A. Ring. På kanten af verden”, 2006–2007, nr. 57.

Litteratur: Peter Hertz, “Maleren L.A. Ring”, 1934, omtalt s. 337.

Statens Museum for Kunst & Randers Kunstmuseum, “L.A. Ring. På kanten af verden”, 2006–2007, afb. s. 107 og 239. Omtalt s. 107–108 og 239. Maleriet beskrives bl.a. således: “Det frodige, solglitrende landskab med et åløb omkranset af gule engkabbelejer, der snor sig igennem grønne vidtstrakte engarealer under en stærkt blå himmel, synes på mange måder atypisk for Ring. Han er efterårets, vinterens og det tidlige forårs maler og har en særlig forkærlighed for motiver, hvor blide gråvejrstoner dominerer i mødet med milde lokalfarver. Her ses landskabet i den tidlige sommers lys, hvor farverne stadig er friske, og solen står højt på himlen.” (s. 239). L.A. Ring flyttede med hustruen Sigrid i oktober 1898 til Frederiksværk, hvor de lejede en nedlagt købmandshandel ved navn “Granly”. De boede i Frederiksværk indtil foråret 1902, og i denne periode malede Ring flere landskaber fra området og fokuserede især på den blomstrende natur: “De blomstrende motiver fra omkring år 1900 ses ofte som udtryk for kunstnerens nyfundne lykke med hustruen Sigrid og børnene.” (Statens Museum for Kunst & Randers Kunstmuseum, “L.A. Ring. På kanten af verden”, 2006–2007, s. 237).

Henrik Wivel, “Det glasklare hjerte. En biografi om L.A. Ring”, 2020, omtalt s. 180, afb. s. 166–167, 180. Wivel skriver bl.a.: “Ring kunne [...] følge åen med blikket ind i landskabet som i 'Åløb gennem grønne marker med gule kabbelejer, Frederiksværk' [...], hvor den sarte, rødviolette jord og de fineste gule blomster vidner om, at kærligheden er virkende i kunstneren. Han elsker landskabet og den kvinde, han har valgt at opleve det sammen med. [...] Ring fulgte ikke alene vejene i sin kunst, men også vandvejene, hvor åløb snoede sig igennem engene i billede efter billede, kantet af blomstrende vegetation og med himlen som spejlet i vandet, så landskabet blev gennemskinneligt som lys i lys. Ring malede i de lidt over tre år, parret boede i Frederiksværk, nogle af sine mest distinkte billeder af det danske landskab, præget af stærke lokalfarver med en nærmest ciseleret skarphed i detaljen [...]”. (s. 179–181).

Proveniens: Fru Galathea Hertz (1910). Grosserer S. Hertz og Galathea Hertz' dødsboauktion 24. september 1929 nr. 67, afb.

Ældre malerier, 10. juni 2024

Vur­dering

200.000–300.000 DKK

Hammerslag

820.000 DKK