2016/254
Japansk Wakizashi med signeret klinge i skede dekoreret med Tokugawa Mon. Klingen med svag Hamon linje er ca. 39 cm. lang med to huller i anglen, der er signeret på den ene side. Greb og skede i træ er beklædt med prægede messingplader hvorpå Tokugawa Mon. (1)
Klingen rustpræget. To messingplader mangler på skeden og flere er løse.
Ældre malerier, møbler og varia, 13. april 2020
Vurdering
Hammerslag