2032/263
Præ-islamisk kop og kande af henholdsvis grønlig og lyserød alabast samt to korangemmer af sølvholdig metal. H. 10–14 cm. L. 5–8 cm. (4)
Proveniens: Alabast kar erhvervet ved ABR 1987. Den ene auktion 500 lot 1767.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Kop med fragmenteret rand og let reparation, kande med gennemgående revne.
Ældre malerier, møbler og varia, 3. august 2020
Vurdering
Hammerslag