2032/​263

Præ-islamisk kop og kande af henholdsvis grønlig og lyserød alabast samt to korangemmer af sølvholdig metal. H. 10–14 cm. L. 5–8 cm. (4)

Proveniens: Alabast kar erhvervet ved ABR 1987. Den ene auktion 500 lot 1767.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Kop med fragmenteret rand og let reparation, kande med gennemgående revne.

Ældre malerier, møbler og varia, 3. august 2020

Vur­dering

1.000 DKK

Hammerslag

420 DKK

420 DKK
(Autobud) 400 DKK
380 DKK
320 DKK
300 DKK