Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Vase af lertøj dekoreret med grøn og mørkebrun dekor på cremefarvet base. Sign. HAK, stemplet Danmark. Udført hos Kähler. H. 39.
Almindelig brugspatina, herunder overfladeridser, mærker samt talrige krakeleringer, herunder også flere “porøse” glasurflager. Fodrand og underside med enkelte afslag, heraf ét større på undersiden.
994341 | ||
930883 | ||
994341 | ||
843155 | ||
922832 |