1635/514
Illum Wikkelsø (f. 1919, d. 1999)
Fritstående tre-personers sofa med pyramideformede ben fineret med palisander, ryg, sider og løse hynder betrukket med patineret lys brunt bøffelskind. Model V11. Udført hos Holger Christiansen, Aarhus. 1960–1970'erne. L. 225.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærke på ben. Patineret skind med overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 30. august 2016
Vurdering
Hammerslag
26 bud